14:41, 22 września 2023
Wiarygodne źródło

Skwer Lubelski pojawi się w ukraińskim mieście

Skwer Lubelski pojawi się w ukraińskim mieście

Mowa o mieście partnerskim Lublina – Krzemieńczuku. 20 września członkowie komisji ds. zmiany nazw obiektów toponimicznych w Krzemieńczuku głosowali za utworzeniem nowego skweru. W chwili obecnej ta zielona strefa, mająca kształt trójkąta, nie ma statusu skweru.  Jednak jego powierzchnia, wynosząca 0,6 ha, pozwala już na jego nadanie.

 To nie pierwszy toponim na mapie Krzemieńczuka kojarzony z Polską. Wcześniej w mieście powstał Skwer Bydgoski.

Pomysłodawcą obu inicjatyw jest Artem Riasa – lokalny aktywista i osoba publiczna.  Artem jest absolwentem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  Był także przewodniczącym stowarzyszenia studentów z Ukrainy w Lublinie.  Ogólnie rzecz biorąc, mieszkał w naszym mieście przez sześć lat. A wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na pełną skalę, dzięki osobistym kontaktom i powiązaniom, zorganizował dostawę pomocy humanitarnej z Lublina.

Osobno warto dodać, że to właśnie Artem Riasa był jednym z inicjatorów nadania Lublinowi tytułu Miasta - Ratownika Ukrainy.  Wiele ton pomocy humanitarnej z naszego miasta trafiło nie tylko do Krzemieńczuka, ale także na całą Ukrainę.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...