• Strona domowa
  • Polska nałoży embargo na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Najważniejsze tezy z konferencji prasowej Donalda Tuska po spotkaniu z polskimi rolnikami
Protesty rolników
03:09, 1 marca
Wiarygodne źródło

Polska nałoży embargo na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Najważniejsze tezy z konferencji prasowej Donalda Tuska po spotkaniu z polskimi rolnikami

Protesty rolników
Polska nałoży embargo na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Najważniejsze tezy z konferencji prasowej Donalda Tuska po spotkaniu z polskimi ro...

Polska nałoży embargo na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Najważniejsze tezy z konferencji prasowej Donalda Tuska po spotkaniu z polskimi rolnikami

Główne tezy z konferencji prasowej Donalda Tuska po spotkaniu z polskimi rolnikami:

1. Rząd stoi po stronie polskich rolników w negocjacjach z Brukselą - wszystkie zapisy w Zielonym Ładzie powinny zostać zatrzymane przynajmniej na czas wojny lub w ogóle wykreślone.

2. Uważa, że blokowanie granicy z Ukrainą, która jest w stanie wojny z Rosją, jest nierozważne. Protestujący również chcą wspierać Ukrainę, są po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją. Wiele polskich rodzin pomagało Ukraińcom i przyjmowało uchodźców oraz kontynuuje wsparcie Ukrainy.

Niektórzy rolnicy i protestujący domagają się zatrzymania eksportu produktów rolnych z Ukrainy, powrotu do poziomu kwot przedwojennych, lub wprowadzenia dodatkowego cła na ukraińskie produkty rolne. W Brukseli trwają negocjacje, oczywiście nie będzie powrotu do ceł i kwot przedwojennych, ale mowa jest przynajmniej o kontroli limitów eksportu produktów rolnych z Ukrainy.

Rząd uważa, że Ukraina walcząca o siebie i Europę ma prawo żądać wsparcia i oczekiwać solidarności. Ale interesy kilku ukraińskich agroholdingów nie mogą być ważniejsze od interesów UE i polskich rolników. I to nie ma nic wspólnego z wsparciem Ukrainy w wojnie. Ukraiński rząd oczywiście broni swoich firm, ale polski rząd musi bronić swoich. Trzeba pomagać Ukrainie we wszystkich aspektach. Ale ofiarami nie mogą być polscy rolnicy.

3. Trwają negocjacje w Brukseli, była rozmowa z premierem Łotwy, będzie również spotkanie z Litwinami, także będzie rozmowa w Sejmie na temat wprowadzenia embarga na rosyjskie i białoruskie produkty rolne.

Artur Molęda TVN24: dlaczego przez 2 lata wojny w Ukrainie nadal nie wprowadzono embarga na produkty z Rosji i Białorusi?

D. Tusk mówi, że również zadaje sobie to pytanie. Niektórzy powołują się na abstrakcyjne bezpieczeństwo żywnościowe UE. Niektórzy argumentowali to tym, że Polska jest eksporterem i sankcje UE nie obejmowały rosyjskiej produkcji. Wiele krajów na tym wciąż ma duże zarobki, w tym w niektórzy firmy Polsce. Ale jeśli szeroko patrzeć, jeśli Polska chciałaby jakoś ograniczyć eksport zboża i produktów rolnych z Ukrainy do Polski, to dlaczego tutaj będzie hulać bez żadnych ograniczeń rosyjskie i białoruskie zboże. To nie do przyjęcia nie tylko z punktu widzenia moralności, ale i dlatego, że Rosja i Białoruś nie mają takich standardów jak w UE, oraz w Rosji poprzez nadmiar gazu mają zabójczo tanie nawozy i pestycydy.

4. Pojawił się postulat wprowadzenia minimalnej ceny zakupu zboża w ramach rynku UE.

5. Kolejny postulat, aby UE sfinansowała zakup zboża na wsparcie humanitarne krajów trzeciego świata, aby usunąć z rynku UE nadmiar zboża (około 9 mln ton).

6. Wspomniał o rozmowie z ukraińskim premierem Szmyhalem na temat zamknięcia granicy w sensie handlowym (nie wojskowym czy humanitarnym), w przypadku jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte to będzie ono dwustronne. Jest to całkowicie realny scenariusz, jeśli w Brukseli nie będą słuchać Polski i nie będzie porozumienia z Ukrainą.

7. Wschodnie regiony Polski (województwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) będą objęte pomocą w ramach kompensacji strat przez wojnę w Ukrainie (rolnictwo, turystyka, hotelarstwo) i ten budżet zostanie jeszcze zwiększony.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#wojna #rolnicy
Temat specjalny
Rosyjska inwazja na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem wojennym. Spojrzenie z Lublina na wojnę z Rosją. Pomoc Polaków dla Ukraińców dotkniętych wojną. Wsparcie ze strony UE i USA.

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...