• Strona domowa
  • Polska: Plan szczepień i zmiany w maseczkach - nowe informacje o pandemii.
Szczepienia
08:19, 20 lutego 2021

Polska: Plan szczepień i zmiany w maseczkach - nowe informacje o pandemii.

Szczepienia
Do marca wszyscy nauczyciele, od 15 grupa 1b, a na twarzy tylko maseczka - bierzące informacje o pandemii.

Do marca wszyscy nauczyciele, od 15 grupa 1b, a na twarzy tylko maseczka - bierzące informacje o pandemii.

Sczepienia idą właściwą drogą, pandemia dochodzi do trzeciej fali, maseczki muszą spełniać warunki bezpieczeństwa - to główne tezy, które padły na wczorajszej konferencji prasowej ministra Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rzecznika rządu Piotra Müllera.

Rządzący zapowiedzieli plan, zgodnie z którym do początku marca zaszczepione będą wszyscy nauczyciele. Od 7 marca szczepionki AstraZeneka otrzymają pozostali pracownicy kadry medycznej z grupy 0, a od 15 zaczną się szczepienia osób z chorobami przewlekłymi, czyli grupy 1b. Liczy się, że zaszczepić te osoby uda się w ciągu niecałych dwóch tygodni, a otrzymają oni szczepionki Pfizer lub Moderna. Ostatnimi teraz będą szczepić służby mundurowe (grupa 1c) i osób w wieku od 60 do 65 lat. Oni otrzymają odpowiednią do swego wieku wakcynę.

Ministrowie również zaznaczyli, że Polska znajduje się w dobrej sytuacji i sprawnie radzi sobie ze szczenieniami. Podkreślono również to, że system mógłby szczepić o wiele więcej ludzi, byłyby szczepionki. Jeżeli producenci wywiążą się z umów, t do końca marca zaszczepionych będzie ponad trzy miliony. Wielką nadzieję składa się również na szczepionkę firmy Jonson&Jonson, deklarowanej jako jednodawkową i już zaczynającej rejestrację w Europie. Polska ma zadeklarowanych kilkadziesiąt milionów dawek tego preparatu. Co do rosyjskiego Sputnika-V, o którego skuteczności artykuł ostatnio pojawił się w zaufanym czasopiśmie medycznym Lancet, teraz nie ma żadnych oficjalnych komunikatów.

Jeszcze jedna duża zmiana to maseczki. Wkrótce mają zmienić się zasady zasłaniania ust i nosa. Nie będzie można tego zrobić przyłbicą, szalikiem czy chustą. Tylko maseczka i preferowanie medyczna. Tak to skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski:

Patrząc na to, co się dzieje w tej z pandemią, i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek właśnie takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia. Także przyłbicy nie, chusty nie, natomiast maseczki tak. Co do rodzaju maseczek to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji rady miedycznej - mówi minister.

Foto: KPRM

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Szceoienie #Sczepionka #Narodowy Program Sczepień #COVID-19 #Koronawirus #Polska

Komentarze

Ogłoszenia
live comments feed...