• Strona domowa
  • Polska: Nie zgodne z prawem skierowanie na kwarantannę. Co robić?
Kwarantanna
07:45, 10 stycznia 2021
Wiarygodne źródło

Polska: Nie zgodne z prawem skierowanie na kwarantannę. Co robić?

Kwarantanna
W związku z obostrzeniami przy przekroczeniu granicy większość otrzymuje skierowanie na kwarantannę, jednak trzeba wiedzieć, gdzie zgłosić niezgodn...

W związku z obostrzeniami przy przekroczeniu granicy większość otrzymuje skierowanie na kwarantannę, jednak trzeba wiedzieć, gdzie zgłosić niezgodne z prawem skierowanie.

Już dwa tygodnie w Polsce działają obostrzenia przeciwko koronawirusowi. Jednym z ich punktów jest obowiązek odbycia kwarantanny dla przyjeżdżających zza granicy. Są jednak grupy społeczne, które nie muszą odbywać kwarantanny. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy strażnik graniczny podejmuje decyzję o skierowaniu, powołując się do faktycznie natychmiast wymyślonych przepisów.

W piątek 8 stycznia w grupie Granica / Кордон PL - UA na Facebooku został opublikowany wpis, w którym studentka studiów podyplomowych poinformowała, że funkcjonariusze na przejściu granicznym Medyka wydali jej skierowanie na kwarantannę. Swoją decyzję udowodnili tym, że zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny dla studentów wjeżdżających do Polski nie dotyczy obywateli RP. 

Przypominamy, że § 3 ust. 2 pkt 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2316) wyraźnie wskazuje, że zwolnieniu podlegają wszyscy studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci kształcący się w Rzeczypospolitej Polskiej. Żaden z punktów rozporządzenia nie mieści informacji dotyczącej obywatelstwa.

Pod postem szybko zaczęła się dyskusja, z której wyszło, że nie jest to pojedynczy przypadek. Okazało się, że często kwarantanna zależy niemal od humoru strażnika granicznego. W końcu doszło do propozycji składania wniosków na imię Inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca zamieszkania lub dzwonienia na infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Następnego dnia sprawa została rozwiązana. Pani Eva została zwolniona z obowiązku odbycia kwarantanny. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o tym kto podlega obowiązkowej kwarantannie, decydują ostatecznie organy inspekcji sanitarnej. Po przekroczeniu granicy RP, Straż Graniczna jedynie wnioskuje o nałożenie kwarantanny poprzez wpisanie danych podróżnego do specjalnej bazy danych. W związku z tym każdy obywatel ma prawo zwrócić się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, z zapytaniem o zasadność wpisania go do bazy danych, przez funkcjonariusza SG - mówi pan Tomasz Baart administrator grupy Granica / Кордон PL - UA.

Jeżeli po przekroczeniu granicy w stronę Polski dostaliście skierowanie na kwarantannę, a przy tym należycie do grupy osób wymienionych w § 3 ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2316), to możecie napisać mail na imię właściwego Inspektora sanitarnego lubzadzwonić na całodobową infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

+48 22 25 00 115.

Po tym zostanie podjęta decyzja o zwolnieniu z obowiązku odbycia kwarantanny. Polecamy dzwonić na infolinię. 

Foto: Granica / Кордон PL - UA

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Kwarantanna #Granica #COVID-19 #Koronawirus #Wyjątki w Kwarantannie #Narodowa Kwarantanna #Niezgodne z prawem skierowanie #Polska

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...