Skarb Czartoryskich
12:08, 2 stycznia 2021
Wiarygodne źródło

W Puławach odzyskano skradzione wota Czartoryskich

Skarb Czartoryskich
Puławski funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego odzyskali skradziony pierścień Teresy Czartoryskiej.

Puławski funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego odzyskali skradziony pierścień Teresy Czartoryskiej.

W połowie grudnia w puławskim Kościele Świętego Józefa prowadzony był remont. W ciągu prac za jednym z filarów odnaleziono skrytkę. W środku okazały się kilkanaście przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydawały się bardzo stare. 

Dokładnie przejrzenie się ujawniło włosy, złoty krzyżyk, pierścień ze szklanym odcinkiem, medaliony, tkaniny z wyhaftowanymi literami “TC” szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, szylkretowe grzebienie oraz inne rzeczy osobiste. Bez wątpliwości skrytka stanowiła niezwykłą cenność kulturową. 

Poinformowany został Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jego zdaniem te przedmioty należały do Teresy Czartoryskiej. Była ona córką Księcia Adama i Księżny Izabelli Czartoryskich. W wieku 15 lat dziewczyna tragicznie zmarła od poparzeń, gdy jej muślinowa sukienka zapaliła się od ognia w kominku. Matka Teresy ciężko przeżywała śmierć córki. Czwartek został ogłoszony dniem żałoby, a jej wota zamurowano w ścianę kościoła.

Wkrótce pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zabezpieczyli i zarejestrowali wszystkie przedmioty, jednak w toku tej pracy wyszedł na jaw brak pierścienia, krzyża i medalionów. 

Policja od razu zabrała się do sprawy. Część przedmiotów odnaleziono w robotników, które prowadzili remont, Jadnak pierścienia wciąż nie było. Po licznych interwencjach, przesłuchaniach i poszukiwaniach zostali ujawnieni pięć mężczyzn z Lublina, Bełżyc oraz Świdnika w wieku od 27 do 55 lat. Teraz wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty “przywłaszczenia przedmiotów stanowiących dobra o szczególnym charakterze kulturowym”. Grozi im 10 lat pozbawienia wolności. 

Foto: Policja Lubelska 

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Skarb #Wota #Czartoryski #Puławy

Komentarze

Najważniejsze wiadomości tygodnia
Sukces projektu Zdorovo: Jak Ukraińcy otrzymują opiekę medyczną w Polsce
Historia sukcesu
Ogłoszenia
live comments feed...