18:55, 25 września 2023
Wiarygodne źródło

Zeszły tydzień. Przegląd

Zeszły tydzień. Przegląd

W dniach 18-24 września w Lublinie odbył się XIX Festiwal Nauki.  To unikalne w skali Polski wydarzenie naukowo-kulturalne, skierowane do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku i z roku na rok przyciągające coraz większą liczbę uczestników i zainteresowanych.  Zwieńczeniem festiwalu był Lubelski Piknik Naukowy, który odbył się w sobotę 23 września na terenie Targów Lublin. W jego ramach można było także zobaczyć paradę zabytkowych pojazdóW.

W sobotę 23 września w drodze ze Zgromadzenia Ogólnego ONZ na Ukrainę, Lublin niespodziewanie odwiedził Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W Lublinie wręczył ukraińskie odznaczenia państwowe dwóm polskim wolontariuszom – Biance Zalewskiej i Damianowi Dudzie.  Bianka Zalewska to dziennikarka telewizji TVN, która aktywnie włączyła się w pomoc na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, a także pomagała w transporcie ciężko rannych ukraińskich dzieci do polskich szpitali. Damian Duda to ochotnik i medyk, który wraz z początkiem inwazji na pełną skalę zgromadził wokół siebie brygadę medyków bojowych takich jak on, którzy teraz ratują życie ukraińskich żołnierzy na pierwszej linii frontu

Pracownicy Komunalnego Przedsiębiorstwa Ruchu Drogowego kontynuują prace remontowe na jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta Lublina – ulicy Nadbystrzyckiej. Przypomnijmy, że 16 września rozpoczęła się wymiana nawierzchni na odcinku tej ulicy od ul. Głębokiej do ul. Zana.  Miasto oświadczyło, że chce zdążyć przed rozpoczęciem studenckiego roku akademickiego, a więc do końca września.

21 września odbył się pierwszy w historii Areny Lublin mecz fazy grupowej europejskich turniejów klubowych.  Ługańska „Zoria” w ramach Ligi Konferencij jako nominalny gospodarz gościła belgijski „Gent”, w wyniku czego strony rozeszły się polubownie – 1:1.

W sobotę 23 września na tej samej Arenie Lublin odbyło się kolejne głośne wydarzenie piłkarskie.  W centralnym meczu I rundy ligi miejscowy Motor gościł Wisłę Kraków. Przypomnijmy, że mecz odbył się bez kibiców gości – taką decyzję zarząd klubu podjął na tydzień przed meczem. Dzieje meczu pokazały, że decyzja była słuszna, gdyż emocje obu stron były ogromne. Pod koniec meczu doszło do fizycznego sporu pomiędzy zawodnikami drużyn w związku z przyznanym rzutem karnym dla gości. W efekcie z trybun poleciały różne przedmioty, w tym butelki.  Sędzia był zmuszony wydostać 2 czerwone kartki.  Wynik na tablicy wyników to 1:4 na korzyść gości, ale nie oddaje to charakteru meczu, który był dość wyrównany.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...