• Strona domowa
  • Lublin: Zaczęto budowę nowego Dworca Metropolitarnego
Dworzec Metropolitarny
12:34, 29 stycznia 2021
Wiarygodne źródło

Lublin: Zaczęto budowę nowego Dworca Metropolitarnego

Dworzec Metropolitarny
W zeszłym roku podpisano umowę o budowie nowego Dworca Metropolitarnego, a dzisiaj już zaczęto prace.

W zeszłym roku podpisano umowę o budowie nowego Dworca Metropolitarnego, a dzisiaj już zaczęto prace.

W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że została podpisana umowa o budowie nowego Dworca Metropolitarnego, a dzisiaj już zaczęły się prace w terenie. Przestrzeń o powierzchni 2 ha między ulicami Młyńska, Gazowa i Dworcowa ogrodzono, a wykonawca zaczął rozbiór istniejącej infrastruktury. 

Wkrótce ma zacząć się sama budowa olbrzymiego gmachu, który stanie się węzłem komunikacyjnym nie tylko Lublina, ale też regionu. W ramach prac oprócz dworca powstaną 43 stanowiska autobusowe, które razem z placami manewrowymi jamą powierzchnię o 19 tysięcy m2. 

Zmieni się również układ ruchu drogowego. Obecny plac Dworcowy stanie się deptakiem, a na ulicy Gazowej powstanie plac do zwracania. Pozostałe drogi czekają pełne remonty, zawierające wymianę konstrukcji jezdni i chodników oraz budowę ścieżek rowerowych.

Ogrodzenie budowy

Planuje się również osiągnąć wysoki poziom ekologiczny dla nowego obiektu. Budynek musi być zbudowany techniką “dom w domu”, czyli dookoła właściwego gmachu powstanie ściana ze szkła o niskim stopniu wypuszczania ciepła. Oprócz tego, ogrzewanie dworca będzie się odbywać za rachunek pomp z wodą podziemną, zasilanie światłem od paneli słonecznych, a na placach przewidziano antysmogową kostkę. I oczywiście, bardzo dużo zieleni.

Nowy Dworzec Metropolitarny ma powstać w końcu lipca 2022 roku. Jest to część Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 300 milionów złotych, z których 173 miliony są środkami unijnymi.

Foto: UM Lublin

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Bodowa #Dworzec #Nowy dworzec #Dworzec Metropolitarny #Lublin

Komentarze

Ogłoszenia
live comments feed...