• Strona domowa
  • Polska: Jutro ruszą zapisy na szczepienia. Co trzeba wiedzieć i jakie są nieprzyjemne szczegóły?
Szczepionka przeciw COVID-19
07:56, 14 stycznia 2021
Wiarygodne źródło

Polska: Jutro ruszą zapisy na szczepienia. Co trzeba wiedzieć i jakie są nieprzyjemne szczegóły?

Szczepionka przeciw COVID-19
Jutro zaczynamy to, czego tak długo czekaliśmy - zapisy na szczepienia. Są jednak szczegóły, jak na przykład 30 dawek na tydzień.

Jutro zaczynamy to, czego tak długo czekaliśmy - zapisy na szczepienia. Są jednak szczegóły, jak na przykład 30 dawek na tydzień.

Pewnie najważniejszym tematem ostatniego miesiąca jest szczepionka przeciwko COVID-19. Od końca zeszłego roku w Polsce zaczęły się szczepienia tak zwanej “grupy zero”, czyli personelu medycznego, a jutro wreszcie ruszą zapisy na powszechne szczepienia. 

Od jutra 15 stycznia na szczepienia przeciw koronawirusowi mogą zapisywać się seniorzy powyżej 80 roku życia. Dokonać zapisu można za pomocą infolinii 989, e-Rejestracji na stronie pacjent.gov.pl (dla tego pacjent musi mieć profil zaufany) lub w miejscowym punkcie szczepień. Dla rejestracji potrzebne są:

  • Numer pesel;
  • Imię i nazwisko;
  • Numer kontaktowy.

Po rejestracji na telefon przyjdzie SMS z godziną i datą szczepienia, a w dzień przed szczepieniem pacjent otrzyma powtórnego SMSa przypominającego. Po pobraniu pierwszej dawki osoba od razu zostanie umówiona na drugą. 

Daty początku rejestracji i szcepień

22 stycznia, czyli za tydzień po rozpoczęciu, zostaną uruchomione zapisy dla osób powyżej 70 lat. Taką różnicę w czasie zrobiono po to, żeby osoby najstarsze mogły zaszczepić się w pierwszej kolejności. 

Jutro również zostanie uruchomiony system zgłoszenia chęci zaszczepienia się na stronie gov.po/szczepimysie. Od północy każda osoba od 18 do 69 roku życia może zgłosić swoją chęć szczepienia się przez wypełnienie wniosku on-line. Po rozpoczęciu właściwego etapu szczepień zgłoszeni dostaną e-skierowanie i zmogą zaszczepić się w pierwszej kolejności. 

Wreszcie 25 stycznia ruszą szczepienia narodowe w 5994 punktach. I to właśnie tu ukrywają się nie zbyt przyjemne szczegóły. 

Jeżeli tygodniowo możemy przekazać 180 tysięcy szczepionek do wszystkich punktów na terenie całej Polski na pierwsze szczepienie, to wychodzi nam z tego, jeśli 180 tysięcy podzielimy na 6 tysięcy punktów, to wychodzi nam z tego działania, że tygodniowo każdy punkt będzie mógł dostać 30 szczepień - mówi minister Michał Dworczyk. 

Czyli ze słów pana ministra, w jeden punkt szczepień trafi w średnim 30 dawek szczepionki na tydzień, a w całym kraju szczepienie dostaną 180 tysięcy osób. To mało czy dużo? 

No cóż, zaszczepić się mogą osoby powyżej 18 roku życia. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mieszka 38,35 milionów ludzi, z których około 18% to osoby od 0 do 17 lat. Po niedługim rachunku wychodzi, że na zaszczepienie wszystkich dorosłych w obecnym tempie pójdzie około 3,4 lata. Rząd tłumaczy to umową z Unią Europejską i wspólnymi zamówieniami.

Foto: KPRM

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Szczepionka #COVID-19 #Koronawirus #Narodowy Program Szczepień #Zapisy na szczepienia #Polska

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...