Odmrażanie gospodarki
09:59, 6 lutego 2021
Wiarygodne źródło

Polska: Otwarcie części gospodarki od 12 lutego

Odmrażanie gospodarki
Polska: Otwarcie części gospodarki od 12 lutego

W następnym tygodniu mają otworzyć się niektóre branże. W reżimie sanitarnym i warunkowo na dwa tygodnie. Tak można krótko scharakteryzować ostatnie działania rządu. Co w takim razie się zmieni, i dlaczego tylko na dwa tygodni?

Zaczniemy najpierw do drugiego.  Warunkowe otwarcie oznacza, że na przykładzie tych dwóch tygodni zostanie sprawdzone to, w jaki sposób działające placówki wpływają na poziom zakażeń. Z podobnym założeniem kilku tygodni temu otwarto szkoły dla klas 1-3. Jeżeli poziom zachorowań nie wyrośnie, to przedsiębiorcy będą pracować dalej, w przeciwnym przypadku znów będą zamknięte. 

To jakie branże mogą działać? Najpierw hotele i noclegi, pod warunkiem, że w środku wypełnione będą tylko 50% pokoi a posiłki serwowane dostarczane tylko do pokojów. Na podobnych zasadach mają działać kina, teatry, opery i filharmonie: 50% zajętych miejsc, maseczki oraz brak konsumpcji. Otworzyć swoje drzwi mogą również placówki sportowe na świeży powietrzu, czyli stoki narciarskie, otwarte baseny, boiska i korty.

Z kolei dla właścicieli siłowni i restauracji nie ma takich dobrych wiadomości:

Niestety restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych, określonych do tej pory w odpowiednich PKD, zostaje nadal zamknięta - mówi premier Mateusz Morawiecki. 

Czyli restauracje mogą nadal pracować tylko na wynos, a siłownie w ogóle nie mogą. 

Wymienione wyżej przedsiębiorcy mogą otworzyć się w przyszły piątek, ale czy będzie to dłużej od dwóch tygodni powiedzieć jeszcze nie można.

Foto: KPRM

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Koronawirus #COVID-19 #Narodowa Kwarantanna #Gaspodarka #Odmrażanie gospodarki #Przedsiebiorcy #Biznes #Polska

Komentarze

live comments feed...