• Strona domowa
  • Polska: Sczepienie nauczycieli. Już w następny piątek!
Szczepionka AstraZeneka
08:15, 5 lutego 2021
Wiarygodne źródło

Polska: Sczepienie nauczycieli. Już w następny piątek!

Szczepionka AstraZeneka
Szczepionka AstraZaneka dla nauczycieli. Kto i kiedy się zaszczepi, a kto musi jeszcze poczekać?

Szczepionka AstraZaneka dla nauczycieli. Kto i kiedy się zaszczepi, a kto musi jeszcze poczekać?

Dobra wiadomość dla nauczycieli pojawiła się zeszłym wieczorem: za tydzień, czyli 12 lutego, zaczną się szczepienia wszystkich chętnych nauczycieli klas 1-3, pracowników żłobków i przedszkoli

Wielka radość, że jednak mimo wcześniejszych zapowiedzi o tym, że szczepienia nauczycieli będą dostępne dla nauczycieli dopiero gdzieś w drugim kwartale, możemy zakomunikować, że szczepienia dostępne są już w lutym i to już w przyszłym tygodniu - mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zgodnie z informacjami szczepionki otrzymają: 

  • nauczyciele przedszkoli, 
  • nauczyciele klas 1-3, 
  • pracownicy pomocy nauczycielskiej i wychowawczej, 
  • nauczyciela szkół i placówek specjalnych, 
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy psychologiczni i poradni psychologiczno-pedagogicznych. 

Jest to pierwsza część szczepień tak zwanej grupy 1c. Po przedstawicielach wymienionych zawodów na szczepionki mogą liczyć pozostali nauczyciele, a za nimi służby mundurowe. Z kolei pozostały personel szkół musi czekać na swoją, następną, grupę. 

Zapisy dla nauczycieli

Poczekać muszą również osoby z chorobami przewlekłymi, znajdujący się w grupie 1b i nauczyciele powyżej 60 lat. Wykorzystywana szczepionka firmy AstraZeneka, według zleceń Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, powinna być stosowana dla zdrowych osób od 18 do 60 lat. Uwarunkowane to charakterystykami samej szczepionki i badaniami klinicznymi. Z wytycznych wynika, że osoby z chorobami przewlekłymi i nauczyciele powyżej 60 lat muszą poczekać na szczepionki firm Pfizer i Moderna. 

Zapisy na szczepienia będą odbywały się dwoma drogami. Pracownicy żłobków i placówek opieki dla dzieci do trzech lat rejestrowani będą przez on-line formularz na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Rejestracja nauczycieli będzie obywała się w Systemie Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dla rejestracji pracownicy mogą zgłosić się do dyrektorów swoich placówek, którzy zatem wniosą informację do systemu, a później poinformują o terminie szczepienia. 

Jak już mówiono wcześniej, szczepienia będą odbywały się szczepionką firmy AstraZeneka, ale w sieci pojawiło się już sporo manipulacji na ten temat. Odniósł się do tego pan minister Michał Dworczyk.

Nie ma lepszych i gorszych szczepionek. Wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie Unii Europejskiej, są w 100% bezpiecznymi szczepionkami. Różnią się poszczególnymi parametrami, to prawda, ale są 100% bezpieczne i skuteczne - mówi minister.

Pan Dworczyk podkreślił również, że szczepionka AsztaZeneka, według ostatnich badań przedstawionych w tygodniku medycznym The Lancet, 100% przypadków chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią, oraz w 76% chroni przed zakażeniem. 

Foto: KPRM

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Szceoienie #Szczepionka #Narodowy Program Sczepień #COVID-19 #Koronawirus #Nauczyciele #AstraZeneka #Polska

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...