• Strona domowa
  • Uproszczenie procedury otrzymania zgody na wykonywanie zawodu dla lekarzy spoza Unii
Uproszczenia dla lekarzy
10:20, 25 stycznia 2021
Wiarygodne źródło

Uproszczenie procedury otrzymania zgody na wykonywanie zawodu dla lekarzy spoza Unii

Uproszczenia dla lekarzy
Ministerstwo Zdrowia uprościło proces otrzymania zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Z nowej możliwości skorzystało już pięć specjalistów.

Ministerstwo Zdrowia uprościło proces otrzymania zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Z nowej możliwości skorzystało już pięć specjalistów.

Z każdym rokiem coraz więcej lekarzy spoza Unii Europejskiej chcą pracować w polskim systemie zdrowotnym. Z powodu niektórych aspektów prawnych nie było to możliwe do ostatniego czasu. Wreszcie ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o uproszczeniu procedury otrzymania zgody na wykonywanie zawodu lekarza dla osób spoza państw unijnych. 

Uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Z końcem 2020 r. zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków - mówi minister zdrowia pan Adam Niedzielski.

Uproszczenie dotyczy lekarzy oraz lekarzy dentystów i przewiduje trzy sposoby uzyskania zgody w zależności od tego, jakie kwalifikacje lekarz uzyskał poza Unią. Co ważne, do uzyskania Prawa Wykonywania Zawodu lekarze mają status “bez specjalizacji” i dopiero po spełnieniu wszystkich warunków ich wcześniejsza kwalifikacja zostanie uznana. 

W każdym razie taki specjalista może pracować w Polsce 5 lat, w ciągu których musi zdobyć: 

  • Dyplom o ukończeniu szkoły wyższej, który będzie równoznaczny do dyplomów polskich (potwierdzenie przez nostryfikację lub Lekarski Egzamin Weryfikacyjny);
  • Staż podyplomowy uznawany przez Ministra zdrowia za odbyty/faktycznie odbyty w Polsce;
  • Lekarski/Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.

Z nowych możliwości już skorzystali pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy. Białoruski specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych Aleh Tafeliuk. Ukraiński specjalista z dziedziny urologii Dmytry Veryha. Białoruski chirurg Hleb Lukhanin oraz również białoruski specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii Victar Anikevich. I zamyka piętkę ukraińska specjalistka w dziedzinie pediatrii Olena Guz.

Foto: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#Lekarze #Lekarze spoza UE #System Zdrowia #Polska #Ministerstwo Zdrowia

Komentarze

Ogłoszenia
live comments feed...