• Strona domowa
  • Wielka, wirtualna, interaktywna encyklopedia Lubelszczyzny
09:00, 24 stycznia 2023

Wielka, wirtualna, interaktywna encyklopedia Lubelszczyzny

Wielka, wirtualna, interaktywna encyklopedia Lubelszczyzny

Trwa tworzenie encyklopedii, a do tej pory udało się stworzyć kilkadziesiąt wpisów dotyczących miast czterech gmin regionu: Wielkolaz, Konopnica i Włodawa - gmina miejska i wiejska.

Staramy się patrzeć na Lubelszczyznę całościowo, dlatego do wirtualnej encyklopedii wejdą miasta, które już nie istnieją, ale które znalazły się w podręcznikach historii - powiedział prof. Dariusz Słapek, autor projektu i koordynator prac nad stroną Centrum.

Każdy może wziąć udział w tworzeniu bazy wiedzy o Lubelszczyźnie. Część strony internetowej stanowi forum dla wszystkich zajmujących się badaniem historii.

To forum do prezentowania tego, co dzieje się w tych lokalnych społecznościach, na przykład jak działają stowarzyszenia kobiet wiejskich, kluby sportowe. Ta informacja ucieka, jeśli umieszczamy ją na stronie, która ma dużą rozpoznawalność, można powiedzieć, że łączymy przeszłość z teraźniejszością, a także łączymy społeczność historyków zawodowych z amatorami i integrujemy regionalistów - podkreślił prof. Dariusz Słapek.

Pomimo krótkiego czasu działania strony (od 22 stycznia), pierwsze reakcje mieszkańców już się pojawiły. W zakładce "Motycz i Konopnica" aktywni regionaliści dostarczyli archiwalne zdjęcia - na jednym z nich przedstawiono wnętrze typowego pokoju w chłopskiej chacie.

Zachęcamy do dzielenia się archiwami rodzin, na przykład ważnymi postaciami historycznymi, wydarzeniami, o których nikt poza mieszkańcami wsi nie wie. Warto się pochwalić tym, co działo się w najnowszej historii - począwszy od XIX wieku. W tradycji rodzinnej ta informacja jest popularna, ale jeśli jej nie zachowamy, zostanie na zawsze utracona - zachęcał koordynator prac.

Całą informację o miastach opisanych w projekcie można znaleźć na stronie internetowej.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...