• Strona domowa
  • Czy konieczna jest wymiana oleju letniego na zimowy? - Rekomendacje mechaników z lubelskich warsztatów samochodowych
Reklama
00:04, 20 października 2023

Czy konieczna jest wymiana oleju letniego na zimowy? - Rekomendacje mechaników z lubelskich warsztatów samochodowych

Reklama
Czy konieczna jest wymiana oleju letniego na zimowy?

Czy konieczna jest wymiana oleju letniego na zimowy?

Odpowiedź brzmi tak. Jeśli nie wymienisz oleju na czas, doprowadzi to nie tylko do zmniejszenia wydajności samego oleju, ale także do uszkodzenia elementów urządzenia, poważnie wpływając na normalną pracę urządzenia. Poważne konsekwencje nieregularnej wymiany oleju:

1. Jeśli olej nie zostanie wymieniony na czas, ciśnienie oleju będzie niskie. Bezpośrednim skutkiem niskiego ciśnienia oleju jest to, że może powodować tarcie półsuche lub suche pomiędzy różnymi częściami i podzespołami. W silniku występują nietypowe dźwięki, które nasilają się podczas spalania indukowanego. Późna wymiana oleju doprowadzi do poniższych problemów, które doprowadzą do gwałtownego spadku ciśnienia oleju:

- Ilość zmagazynowanego smaru jest zbyt mała, aby uniemożliwić smarowanie lub zmniejszyć smarowanie w układzie smarowania;

- brudny lub lepki olej powoduje skuteczne zasysanie i pompowanie oleju;

Brak wymiany oleju na czas również spowoduje wysokie ciśnienie oleju, które może spowodować przedwczesną awarię filtra paliwa i gromadzenie się sadzy w cylindrze silnika. Będzie to w dalszym ciągu skracać żywotność silnika.

Jeśli olej nie zostanie wymieniony na czas, mogą wystąpić następujące problemy, w wyniku których wzrasta ciśnienie oleju:

- Lepkość oleju jest zbyt wysoka (np. olej letni nie może zastąpić oleju zimowego)

- Psucie się oleju i tworzenie się żelu powodują zmniejszenie płynności oleju

- Filtr lub obieg oleju jest zablokowany.

3. Brak wymiany oleju na czas spowoduje również wytworzenie zbyt dużej ilości osadu. Zazwyczaj składa się on z niespalonego gazu pod wysokim ciśnieniem w komorze spalania, kwasów, wody, tlenków siarki i azotu, które przedostają się do oleju skrzyni korbowej przez szczelinę pomiędzy pierścień tłokowy i ściankę cylindra, a następnie zmieszany z powstałym proszkiem metalu. W bryle stopniowo gromadzi się, a następnie tworzy osad. Jeśli olej nie zostanie wymieniony na czas, spowoduje to podniesienie się osadu, co zatka filtry i otwory olejowe oraz spowoduje trudności w smarowaniu silnika i uszkodzenie silnika podnośnika.

4. Najpoważniejszą konsekwencją wymiany oleju nie na czas są uszkodzenia różnych mechanicznych części silnika, takich jak tłok i cylinder. Jeśli coś pójdzie nie tak z tłokami i cylindrami, samochód będzie musiał przejść remont, a żaden właściciel nie chce tego. Brak oleju, zbyt dużo zanieczyszczeń w oleju i wydajność smarowania spowodują poważne uszkodzenie cylindra i tłoka. Jeśli nie wymienisz oleju na czas, problem będzie się pojawiał.

5. Przedwczesna wymiana oleju spowoduje wysoką temperaturę wody. Jak wspomniano powyżej, przedwczesna wymiana oleju spowoduje niewystarczające smarowanie, brak smarowania lub zmniejszenie wydajności układu smarowania. W tym momencie mechaniczne części silnika będą miały tarcie półsuche lub suche. Warunki tarcia półsuchego lub suchego wytwarzają dużą ilość ciepła, co powoduje znaczny wzrost temperatury wody. Jeśli temperatura wody będzie zbyt wysoka, głowica cylindra i cylinder ulegną deformacji lub nawet zniszczeniu. Jeśli zdarzy się taka awaria, nie jest łatwo uniknąć poważnej naprawy.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#wymiana oleju
Temat specjalny
Specjalistyczna sekcja przeznaczona dla kierowców i wszystkich zainteresowanych tematami związanymi z motoryzacją. W tej sekcji znajdziesz różne artykuły, wiadomości i publikacje związane z samochodami, bezpieczeństwem na drodze, konserwacją pojazdów, wyborem samochodu i wiele więcej.

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...