• Strona domowa
  • Jak prawidłowo przygotować akumulator na mróz? - Rekomendacje mechaników z lubelskich warsztatów samochodowych
Reklama
23:04, 19 października 2023
1

Jak prawidłowo przygotować akumulator na mróz? - Rekomendacje mechaników z lubelskich warsztatów samochodowych

Reklama
Jak prawidłowo przygotować akumulator na mróz?

Jak prawidłowo przygotować akumulator na mróz?

Przygotowanie akumulatora obejmuje kilka etapów, które obejmują rozwiązywanie problemów, przywracanie gęstości elektrolitu i izolowanie akumulatora.

Rozwiązywanie problemów

Pierwsza rzecz, którą musisz wiedzieć: aby akumulator działał sprawnie, cała instalacja elektryczna samochodu musi być w dobrym stanie. Najważniejszymi częściami są przewody i generator. Sprawdź okablowanie pod kątem uszkodzeń, które mogłyby spowodować wyciek prądu elektrycznego na zewnątrz. W niskich temperaturach może to prowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora i skrócenia jego żywotności.

Zaciski akumulatora należy oczyścić, usuwając z nich brud, ślady korozji i tlenki. Po obróbce drobnym papierem ściernym należy pokryć zaciski litolem lub stałym smarem, który może przewodzić prąd.

Przegląd generatora

Aby akumulator działał prawidłowo, alternator musi dawać napięcie 14,5 V, chociaż za minimalną wartość uważa się 13,8 V. Jeśli napięcie będzie niższe, najprawdopodobniej nie da się naładować akumulatora. Kolejnym czynnikiem pogarszającym proces ładowania jest ślizganie się paska na generatorze. Jeśli na korpusie generatora występują ślady przegrzania, oznacza to szybką awarię urządzenia, co odbije się również na akumulatorze.

Sprawdzanie gęstości elektrolitu

Niezgodność poziomu gęstości elektrolitu w akumulatorze będzie miała wpływ na pojemność i żywotność akumulatora. Według specjalistów optymalny wskaźnik to 1,27 g/cm3 (latem może być nieco niższy). Jeśli zmierzyłeś gęstość i stwierdziłeś, że jest ona za mała, należy dolać elektrolit o zwiększonej gęstości. Jeśli wskaźniki są powyżej normy, należy rozcieńczyć elektrolit wodą destylowaną.

Izolacja termiczna akumulatora

Jeśli temperatura może spaść do bardzo niskich wskaźników, lepiej wcześniej zaizolować akumulator przed zimnem. Konieczne jest wybranie materiału niepalnego, który nie przewodzi prądu — nie spowoduje zwarcia ani zapalenia.

Dobrym rozwiązaniem jest włókno szklane owinięte w cienkie maty. Można nim owinąć akumulator, tworząc dodatkową warstwę chroniącą przed zimnem. Terminale muszą pozostać otwarte. Istnieją również specjalne gotowe osłony termiczne do akumulatorów (w tym podgrzewanych).

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#akumulator
Temat specjalny
Specjalistyczna sekcja przeznaczona dla kierowców i wszystkich zainteresowanych tematami związanymi z motoryzacją. W tej sekcji znajdziesz różne artykuły, wiadomości i publikacje związane z samochodami, bezpieczeństwem na drodze, konserwacją pojazdów, wyborem samochodu i wiele więcej.

Komentarz

Pokaż nowy komentarz:
na dole na górze
Tanya
26 października 2023, 18:53
Dzień dobry
Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...