• Strona domowa
  • Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym
22:11, 9 stycznia

Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym

Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym

Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym

Mykhailo Fedoriv, wicepremier ds. innowacji, edukacji, rozwoju nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy, powiedział, że Ukraina po raz pierwszy zakontraktowała zrobotyzowaną wieżę SzaBla.

Naszym zadaniem jest pomoc w tworzeniu innowacji, aby szybciej docierały na pole bitwy, były szybciej stosowane, otrzymywaliśmy informacje zwrotne i było ich więcej.

Musimy wspierać start-upy i umożliwiać młodym przedsiębiorcom tworzenie projektów, które mają znaczenie na polu walki. Technologia pomaga ratować życie naszych żołnierzy i być skuteczną.

Na platformie peoplesproject.com tylko od lutego do marca 2015 r. udało się zebrać około 440 000 hrywien. 

W 2017 r. autorzy zaprezentowali automatyczną wieżyczkę na dorocznej międzynarodowej wystawie broni i bezpieczeństwa, obok rozwiązań opracowanych przez przedsiębiorstwa państwowe.

"Może to być wspieranie zespołu bojowego w misji szturmowej. Może pracować u boku pary snajperów i kontr-snajperów niezależnie. Może to być wsparcie ogniowe" - powiedział Danylo Kovżun, jeden z twórców SzaBla i projektant w Global Dynamics.

Poprzednia wersja tej broni sprawdziła się już na linii frontu. Ivan Savelyev, główny twórca broni, opowiada o tym.

Pod koniec 2016 roku doszło do eskalacji działań wojennych w rejonie Switłodarska. Przed tymi wydarzeniami twórcy i wolontariusze dostarczyli trzy urządzenia do najpotężniejszego karabinu maszynowego w naszej armii do 1. batalionu 54. brygady, który bronił naszej ziemi na tych granicach. Urządzenia były bardzo wygodne dla żołnierzy - na kołach, z systemami naprowadzania, ze skrzynkami amunicyjnymi. I w pewnym momencie te działa odegrały decydującą rolę w bitwie. Podczas pierwszego dnia bitwy karabiny maszynowe nie przestawały strzelać ani na chwilę.

W innym gorącym punkcie, w pobliżu Avdiivki, karabiny maszynowe dla DSzK są również z powodzeniem używane. I to w takiej liczbie, że trudno zliczyć, ile ich tam wysłano.

Bezzałogowa wieża może być wyposażona w różne rodzaje broni i może być montowana na sprzęcie, ziemi lub pojazdach specjalnych. "SzaBla" jest skuteczny zarówno z okopów, ziemianek, jak i podczas transportu w pickupie.

Wieżyczka jest wyposażona w kamerę wideo i kamerę termowizyjną. Dzięki sprzętowi do wykrywania i nadzoru oraz zdalnemu sterowaniu operatorzy mogą prowadzić ogień z modułu z bezpiecznej lokalizacji.

Warto zauważyć, że Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło pierwsze trzy egzemplarze zdalnie sterowanego modułu bojowego "SzaBla" we wrześniu 2023 roku.

Służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy

Służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
Temat specjalny
Rosyjska inwazja na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem wojennym. Spojrzenie z Lublina na wojnę z Rosją. Pomoc Polaków dla Ukraińców dotkniętych wojną. Wsparcie ze strony UE i USA.

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...