• Strona domowa
  • Nowości w roku szkolnym 2023/2024: Laptopy dla uczniów i wsparcie dla nauczycieli
20:59, 28 sierpnia 2023
Wiarygodne źródło

Nowości w roku szkolnym 2023/2024: Laptopy dla uczniów i wsparcie dla nauczycieli

Nowości w roku szkolnym 2023/2024: Laptopy dla uczniów i wsparcie dla nauczycieli

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele mogą spodziewać się kilku istotnych zmian. Czwartoklasiści otrzymają laptopy, a nauczyciele wsparcie w postaci bonu na zakup sprzętu. Ponadto w szkołach pojawi się nowy przedmiot, a lista lektur zostanie uzupełniona o gry o walorach edukacyjnych.

Laptopy dla uczniów

Rząd rozpoczyna program wsparcia cyfrowego dla uczniów. Czwartoklasiści szkół podstawowych (publicznych, niepublicznych i artystycznych) otrzymają laptopy zakupione przez Ministerstwo Cyfryzacji. Samorządy i dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za dystrybucję sprzętu. Laptopy mają trafić do uczniów do 30 września, ale w pierwszym roku wsparcia termin ten może się przedłużyć do 31 grudnia.

Wsparcie dla nauczycieli

Nauczyciele otrzymają jednorazowy bon w wysokości 2,5 tys. zł na zakup laptopa. Aby skorzystać z tego wsparcia, nauczyciel musi złożyć odpowiedni wniosek. Bon będzie można wykorzystać w wybranych sklepach do końca 2025 roku. Do takiego wsparcia uprawnieni są wszyscy nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Wynagrodzenie nauczycieli

Od 1 stycznia 2023 r. nastąpił wzrost średnich stawek wynagrodzenia nauczycieli o 7,8%. W związku z 250. rocznicą powołania Komisji Edukacji Narodowej wszyscy nauczyciele otrzymają jednorazową nagrodę w wysokości 1125 zł.

Zmiany w szkołach ponadpodstawowych

W szkołach ponadpodstawowych zostanie wprowadzony nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Ponadto uczniowie będą mogli wybrać język łaciński zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.

Zmiany w podstawie programowej

Lista lektur w przedmiocie język polski zostanie uzupełniona o gry "This War of Mine" i "Gra Szyfrów". Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje również wprowadzenie zmian w egzaminie maturalnym, które umożliwią zdawanie języka łacińskiego.

W przygotowaniu

Trwają prace nad nowelizacją podstaw programowych dotyczących wychowania fizycznego. Planowane są testy sprawnościowe dla uczniów.

W Sejmie odrzucono poprawki Senatu dotyczące działania organizacji na terenie szkół, które miałyby promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...