uroczystości
01:00, 26 sierpnia 2023

Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie

uroczystości
Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie

31 sierpnia Lublin stanie się miejscem ważnych uroczystości związanych z obchodami Dnia Solidarności i Wolności. To święto państwowe, ustanowione przez Sejm RP, przypomina o ważnych wydarzeniach z lipca i sierpnia 1980 roku, kiedy to Polacy masowo domagali się wolności i praw człowieka. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Lublina do uczestniczenia w tych ważnych dla naszej historii obchodach.

Program uroczystości:

  • godz. 17:00 – ceremonia przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka z udziałem pocztów sztandarowych;
  • godz. 19:00 – Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej za wszystkich, którzy działali w ruchu "Solidarności" oraz walczyli o wolność Polski;
  • godz. 20:00 – hołd pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej 9.

W organizację uroczystości zaangażowane są liczne instytucje, w tym Region Środkowo Wschodni NSZZ „Solidarność”, Urząd Wojewódzki w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin oraz Lubelski Oddział IPN.

Kilka słów o historii wydarzenia:

Dzień Solidarności i Wolności to święto, które upamiętnia sierpniowe strajki z 1980 roku, które rozpoczęły się w Stoczni Gdańskiej i szybko rozprzestrzeniły się na cały kraj. Był to czas, gdy Polacy, zmęczeni represjami komunistycznego reżimu, zjednoczyli się w walce o swoje prawa i wolność. Ruch "Solidarność", na czele z Lechem Wałęsą, stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu uciskowi i dał początek zmianom, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ustanowienie Dnia Solidarności i Wolności jest hołdem dla tych, którzy ryzykowali życiem w walce o lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...