00:48, 2 października 2023
Wiarygodne źródło

Przegląd tygodnia 25 września - 2 października

Przegląd tygodnia 25 września - 2 października

Dzisiaj skończyły się Mistrzostwa Świata U-23 w koszykówce 3x3. Wydarzenie okazało się zarówno sportowym, jak i organizacyjnym sukcesem. Każdy mecz był transmitowany na sportowych antenach Polsatu. Polki zajęły drugie miejsce, przegrywając w finale z Holandią 17:19. Męska kadra niestety, nie wygrała żadnego spotkania i skończyła na ostatnim miejscu w swojej grupie. Tutaj złoto wywalczyli Amerykanie, pokonując w finale 21:3 Izrael.

Historyczna inauguracja roku akademickiego odbyła się dzisiaj w Lublinie. Pięć największych lubelskich uczelni — Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski — wspólnie przywitało nowy rok akademicki. Inauguracja rozpoczęła się o 10:00 mszą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie do Filharmonii Lubelskiej przeszedł pochód lubelskich społeczności akademickich. Warto wspomnieć, że w mieście w tym roku studiuję 60 tys. studentów, z czego ponad 8 tys. to zagraniczni.

Sprawcy napadu na stację benzynową zatrzymani. Do napadu doszło 18 września w Lublinie. Około godziny 7:00 zamaskowany sprawca wszedł do jednej ze stacji benzynowych. Następnie trzymając w ręku przedmiot przypominający broń, zażądał wydania gotówki. Ustalono, iż 28-latek z powiatu kraśnickiego, który był pracownikiem stacji, przywiózł 28-latka narodowości ukraińskiej, a po napadzie miał go odebrać. Później podzielili się łupem. Obu mężczyzn zatrzymano w czwartek: pracownika stacji paliw w miejscu pracy, natomiast jego wspólnika w Warszawie. Podczas przeszukania auta i posesji mieszkańca powiatu kraśnickiego ujawniono kilkadziesiąt tysięcy złotych, marihuanę oraz dokładny szkic stacji paliw. W miejscu zamieszkania mężczyzny znaleziono pudełko po przedmiocie przypominającym broń. Po przeszukaniu miejsca zamieszkania 28-latka Ukraińca policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na poczet przyszłej kary zabezpieczyli od niego samochód marki Ford o wartości około 35 tys. złotych. Także znaleziono ukrytą w krzakach torbę, którą posiadał sprawca podczas napadu. Były tam młotek, rękawiczki, kilkaset złotych, pałka teleskopowa oraz przedmiot przypominający broń.

Więcej dronów zobaczymy w październiku i listopadzie nad Lublinem i gm. Jastków. Wszystko dzieje się w ramach wspólnego projektu samorządów. W lutym 2022 r. zwyciężył on w konkursie „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowanym m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Celem projektu jest opracowanie koncepcji bezpiecznych lotów nad obszarem, obejmującym część północną dzielnicy Szerokie oraz niemal cały Sławin i Sławinek, a także prawie cały teren gm. Jastków.

Od niedzielnego poranka jest ul. Nadbystrzycka jest ponownie przejezdna w obu kierunkach. Robotnicy uporali się z remontem nawierzchni zgodnie z planem w dwa tygodnie, tuż przed początkiem nowego roku akademickiego.

Ponad 28 mln uzyskał Uniwersytet Medyczny na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej, który umożliwi tworzenie cyfrowych baz danych oraz zapewni pacjentom dostęp do innowacyjnych technologii leczenia. Ma zacząć działać w 2025 roku i będzie to jeden z osiemnastu takich ośrodków w kraju. Dzięki temu danych pacjentów będzie można je wielokrotnie wykorzystać w badaniach naukowych i klinicznych.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...