• Strona domowa
  • Muzeum Polskich Partyzantów w Osuchach nie tylko w planach
20:00, 22 stycznia

Muzeum Polskich Partyzantów w Osuchach nie tylko w planach

Muzeum Polskich Partyzantów w Osuchach nie tylko w planach

To inwestycja, na którą czekano latami.

W Osuchach (gmina Łukowa) powstanie nowoczesne Muzeum Polskich Partyzantów. W przyszłości będzie można śledzić historię partyzantów z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli i zginęli w rejonie Zamościa.

Muzeum zostanie zbudowane w opuszczonym budynku dawnej szkoły w Osuchach. Gotowa jest już dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla inwestycji. Zaplanowano dwupiętrowy budynek o powierzchni 925 m² (w tym powierzchnia wystawowa 580 m²). To był pierwszy krok. Teraz Powiat Bialski ogłosił przetarg na przebudowę i rozbudowę budynku na potrzeby Muzeum Polskich Partyzantów "Osuchy 44".

W przyszłości będzie to nowoczesny obiekt, a wystawy w nim będą miały "narracyjny charakter" (pomysł nawiązuje do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie). Ta forma powinna przyciągnąć nie tylko miłośników historii, ale także turystów i uczniów.

Inwestycja wyniesie ponad 14,1 mln złotych. O jej realizację do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej zgłosiło się sześć firm. Ich oferty zostały otwarte 12 stycznia. Wiadomo, że trzy z tych firm "mieszczą się" w kwocie zaplanowanej przez powiat.

Teraz musimy sprawdzić wszystkie dokumenty - wyjaśnia Andrzej Charlip, starosta bialski. - Ten proces prawdopodobnie potrwa kilka tygodni, ale mam nadzieję, że nie więcej niż dwa. Następnie zostanie wybrany wykonawca, z którym podpiszemy umowę. Potem będzie miał 18 miesięcy na zakończenie budowy.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarze

Ogłoszenia
live comments feed...